לדף הבית
פירוש השם המצחיק (והלא ממש מפתה) של העוגיות הנורבגיות האלה הוא, בסך הכול, "עוגה מגולגלת". מדובר בוופלים דקים שמכינים במחבת מיוחדת (שגם יוצרת הטבעה משני הצדדים וגם מטגנת). כשהם עדיין חמים, מלפפים אותם מסביב לקונוס עץ. אחרי הצינון גם ההטבעה מהמכשיר וגם צורת החרוט מהליפוף נשמרות, אבל נוספת גם קריספיות נהדרת...
כמות: 25 עוגיות וופל 
צריך גם: מחבת עוגיות מיוחדת לקרומקאקא (krumkake iron).
חומרים
לבלילת העוגיות:
1 ביצה
1/2 כוס סוכר (100 גרם)
1/2 כוס חלב (120 מ"ל)
1/2 כפית תמצית וניל
3/4 כוס קמח (100 גרם)
50 גרם חמאה מומסת
*רק אם רוצים: טיפונת קינמון (במקור הן מתובלות בהל) 
אופן ההכנה
מכינים את הבלילה:
בקערה טורפים ביצה, סוכר, חלב ותמצית וניל לתערובת אחידה.
מנפים פנימה קמח וטורפים עד שאין יותר גושים. מוסיפים לסיום חמאה מומסת וטורפים לאיחוד.
  
אם יש זמן נותנים לבלילה לנוח 20 דקות לפני שממשיכים (היא תסמיך מעט וזה בסדר).
מכינים את העוגיות במחבת המיוחדת, מגלגלים ומצננים:
ממקמים את מחבת העוגיות המיוחדת מעל הלהבה בקוטר הכי קטן בכיריים, ומדליקים תחתיה אש בינונית. חשוב מאוד: כשהמחבת חמה מותר לגעת בידיים רק בידיות העץ של המחבת -  נזהרים לא לגעת בידית המתכת של הבסיס בשום שלב (היא לוהטת בטירוף!). 
מחממים את המחבת שתי דקות מכל צד. מורידים את המחבת מהבסיס, פותחים ומשמנים את שני הצדדים ואז מחזירים לאש ומגבירים את הלהבה (עובדים בזהירות כי  הכל חם חם חם!).
שמים כפית מהתערובת במרכז המחבת ומיד לוחצים לסגירה הדוקה. משחררים ומחממים 10 שניות. אם בורחת בלילה מצידי המחבת מסירים רגע מהאש ומנקים את השוליים בסכין (חובה! אחרת השאריות פשוט יעלו באש). אחרי 10 שניות מסובבים את המחבת על ציר הסיבוב לצד השני, לעוד 10 שניות. פותחים ובודקים אם הצבע של הוופל כבר זהוב. אם לא - משאירים לעוד כמה שניות. מוציאים בעזרת פלטה ומגלגלים מיד על קונוס עץ המצורף למחבת או על ידית של כף עץ ומשאירים כך כמה שניות להתקשות (אפשר גם להשאיר בתור וופל דקיק ועגול, או לדחוס לקערית קטנה לקבלת צורת קערית מסולסלת). הוופלים יוצאים רכים וגמישים מהמחבת אבל מתקשים והופכים לקריספיים אחרי קירור של דקה בערך - כשבינתיים מכינים את הוופל הבא (אין צורך לשמן שוב את המחבת). חוזרים על הפעולות לקבלת 25 עוגיות.
שומרים בכלי סגור בטמפ' החדר. אוכלים ככה או ממלאים בגלידה או קרם שאוהבים ומגישים (אבל רק ממש לפני ההגשה, אחרת העוגיות מאבדות את הקריספיות)


תוכן קולינרי ישראלי איכותי
powered by foody
SapSap